gözlerini sımsıkı kapat

22 Mart 2012

gözlerini sımsıkı kapat – john verdon

“gözlerini sımsıkı kapat” bir seri katil romanı.

ilçe polis teşkilatının çözemediği, şehrin en zengin ailelerinden birinde yaşanan cinayeti çözme işi emekli bir polis şefine kalıyor. aslında ailenin zenginliğine paralel olarak aynı vaka ile savcılık ve benzeri resmi kurumlar da ilgileniyor. polis şefi evde olaylara bulaşmasını istemeyen karısı ile çatışırken, diğer taraftan da bu resmi kurumlar ile karşı karşıya geliyor.

“emekli olup taşraya taşınması, eşinin istememesi, diğer kurumların yoluna taş koymaya çalışmaları” gibi tür edebiyatında sıkça karşılaştığımız unsurlar maalesef öykünün gerçekçiliğini yok ediyor.

biraz da bu formülizasyon sayesinde kurgunun mükemmele yakın olduğunu söyleyebilirim. yaratılan kişiler, olayın garip ve şaşırtıcı olması, merak uyandırması, eylemlerin temelinde gizli kalmış psikolojik sorunlara dayandırılması gibi yönleri benim beğendiğim tarafları oldu.

ancak daha önce bahsettiğim klişeler ve roman kahramanının aynı olayları sürekli kendi kafasında evirip çevirmesi, bu doğrultuda “acaba öyle olsa böyle mi olurdu” gibi soruların sürekli aynı eksende tekrar etmesi insanı biraz sıkabiliyor.

seri katil hikayesi olarak düşündüğümde sıradanın sadece bir tık üzerinde olduğunu söyleyebilirim. ama yazarın önceki romanı “aklından bir sayı tut” ile karşılaştırırsam bu roman sınıfta kalabilir…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: