iyi ki varsın Nuri Bilge Ceylan

06 Mart 2012

bir zamanlar anadolu’da

çoğunluk’tan beri izlediğim ilk yerli film “bir zamanlar anadolu’da”. bunun sebebi yerli yapımları fazlasıyla riskli buluyorum. güzel yapımlar çok güzel olarak abartılabiliyor ya da hiç gereği yokken muhtesem olarak yansıyabiliyor. kendi adıma son örnek “aşk tesadüfleri sever”di mesela. sevmez olaydı dedim bir kaç kez, müzikleri hariç!

gelelim “bir zamanlar anadolu’ya”.evet belki konusu da filmin kendisi gibi ağır ve karanlık ama ben her yönü ile ayrı beğendim filmi. sırayla gidersek;

— agır spoiler alarmı —

kırıkkalenin ücra kasabalarından birinde bir zanlı karakola giderek suçunu itiraf eder. bunun üzerine savcı, polis, doktor, jandarma düşerler zanlının peşine ceset aramaya. bu arayış gece boyu sürerken toplumun çeşitli kesimlerindeki bireylere kulak kabartırız.

okumusu, okumamışı, köylüsü, kültürlüsü, cahili görürüz ki anadolu insanının tavrı hep birleşiyor bir noktada. acizlik, acımasızlık… bir yandan namus timsali olurken diğer yandan komşunun kızına gözleri kayıyor mesela. nerdeyse tüm karakterler diğerlerinin arkasından konusup dedikodu yapıyor. acımasızca eleştiriyor…

sadece negatif değil aslında toplumumuzun bir çok kesiminde gördüğümüz duygusallık, içtenlik, vicdan muhasebesi vb duygular da çok güzel işlenmiş filmde.

oyunculuklar kusursuz. hele yılmaz erdoğan çok başarılı bence.

arayış devam ederken karanlık olan planlar, cesedin bulunuşuyla aydınlanıyor sanki.

filmin genelinde bir de ortayaş bunalımı var ekranda. hemen hemen tüm karakterler kırklı yaşlara yakınlar ve kendi içlerinde de hayatlarının muhasebesini yapıyorlar.

—- spoiler bitti —-

günümüz anadolu insanına tam bir ayna tutmuş film. öyle acımasız ki bu ayna bana ya da yaşadığım ortama tutulsa neler cıkar diye korkarım doğrusu.

bu alt metnin üstünde de güzel işlenen bir cesedin bulunuşu ve sonrasında yaşananların hikayesi var.

Nuri Bilge Ceylan iyi ki varsın, iyi ki bizdensin. teşekkürler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: