Gerçek Karanlık

15 Ocak 2012

Biliyor muydunuz’a bir kaç madde eklesem dedim;

* Sin City’nin yönetmeni Frank Miller, Film Noir için şöyle bir yorumda bulunmuş; “film noir öyle sanıldığı gibi mekanlarla, ışıkla, kılık kıyafetle ilgili değil; direkt olarak karakterlerin iç karanlığı ile ilgilidir.”

* “Double Indemnity” 1920’lerde işlenen bir cinayetten esinlenilerek yazılan bir kitaptan uyarlanmış. Brian De Palma’nın ünlü Femme Fatale filminde televizyonda bu film görünüyormuş.

* Philedelphia filmi malum bir gay çift üzerine kuruludur. Ancak gerçek öyküye dayanmasına rağmen filmde bu bahsedilmez. Film sonrasında gay çiftin aileleri dava açmış ve tazminat kazanmışlar. Filmde Antonio Banderas’ın oynadığı eş de gerçek hayatta AIDS’e yakalnmış ve eşinden sanırım 4 yıl sonra o da ölmüş.

* Elia Kazan, 1909 yılında Türkiye’de doğmuş bir Rum’muş. Ancak 4 yaşında ailesi ABD’ye göç etmiş. Yılmaz Güney ile arkadaş olan yönetmen onu hapishanede ziyaret etmiş. Ancak 1950’lerde Amerika’da da komizm karşıtı bir dönem yaşanırken bir çok arkadaşını ihbar ettiği gerekçesiyle mimlenmiş birisidir. 1990 yılında Oscar’larda yaşam boyu ödülü alırken salonun yarısı bu oly sebebiyle kendisini protesto etmiş ve alkışlamamıştır. Sean Penn de protesto edenler arasındadır.

* Serpico filminde Serpico’yu oynayan Al Pacino’nun boynunda bir ayyıldız kolye görürüz. Gerçek bir polisin yaşamından uyarlanan filmde bu kolyenin hikayesi de çok ilginç. Serpico, polisliğinin ilk yıllarında Türkiye’den gelerek uzmanlık yapan bir polisle arkadaş olur. Bu Türk polis geri dönerken ona bu kolyeyi hediye eder ve Serpico da bu kolyeyi hiç çıkarmaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: