Gerilim Dedikleri

28 Kasım 2011

The Conversation

1974 / ynt: francis ford coppola / oyc: gene hackman, robert duvall, john cazale / gerilim, suç / abd

Coppola’nın 2 Godfather arasında çektiği psikolojik gerilim filmi “The Conversation”, psikolojik gerilim olarak bugüne dek izlediğim filmlerin belki de ne iyisi.

Bugger, dedektiflikten farklı olarak mesleği sadece izleme/dinleme olan kişilere deniyor ve film bu konu üzerinden ilerliyor. Mesleğinin en iyisi olarak kabul edilen Harry Caul, takip ettiği bir çiftin konustuklarından rahatsız olarak işin üzerine daha fazla eğiliyor. Detaya daldıkça da boğuluyor bir anlamda.

Tüm bu detay araştırmalarını yaptığı sırada biz izleyenler de onun yalnız ve oldukça da uzaklaşmış biri olduğunu gözlemliyoruz. Bu uzaklaşmanın ne kadarının meslek icabı olduğu da merak konusu.

Film boyunca üzerinden çıkarmadığı plastik yağmurluk benim oldukça dikkatimi çekti. Dedektiflerin pardesülerine bir gönderme mi anlayamadım.

Gee Hackman uzaklaşmış insan profilini çizmekte çok başarılı. Harrison Ford’u da oldukça küçük bir rolde ve belki de kariyerinin ilk önemli filminde izliyoruz. Yönetmenin sevdiği oyunculardan biri John Cazale ve Robert Duvall da filmde rol alan önemli isimler.

Film boyunca gerilimi, baskıyı ve baş karakterin yaşadığı gizemi hissedebiliyorsunuz. Son 20 dakikaya kadar oldukça durağan ilerlese de sürpriz finali ile oldukça şaşırtmayı başarıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: