Yalnız Kalmak Üzerine

15 Kasım 2011

High Noon

1952 / tr : kahraman şerif / ynt: fred zinneman / oyc: gary cooper, grace kelly / tür : western, dram / abd

Görevinin son günü olan Şerif Kane, evlenerek başka şehre taşınmak üzeredir. Ancak son dakikada hapse attırdığı azılı haydut Frank Miller’ın şehre öğle treni ile geri döneceğini öğrenir. Bunun üzerine son kez görevini yerine getirmeye ve şehrini korumaya karar verir. Film bu savaşa hazırlanışı ve dostları tarafından böylesine büyük bir olayda yalnız bırakılması üzerinedir.

85 dakika gibi kısa bir süreyi kapsayan film nerdeyse gerçek zamanlı ilerliyor. Trenin geliş saati yaklaştıkça gerilim de artıyor. Özellikle yardım istediği kişilerin şerifi geri çevirmesi ve beklemediği bu yalnız kalış üzerine haklı davasında yol almaya devam etmesi izlenmeye değer.

Gary Cooper başrolde hemen hemen tüm filmi sırtlıyor. Tüm dramı, çaresizliği, bilgeliği, inatçılığı ayrı ayrı okuyoruz bakışlarında. Yardım istiyor ancak red cevaplarına bozulmuyor, şaşırmıyor. Sadece yoluna devam ediyor.

İyi, Kötü ve Çirkin’den Lee Van Cleef de daha filmin başında görülerek tanıdık biri hissiyatı yaratmıyor değil. Şerif Kane’in karısı rolünde izlediğimiz Grace Kelly’nin ikinci başrol filmiymiş.

Belki de sinema tarihinde yüzlerce kez ele alınan “tam emekli olacakken bir son görev çıkması” olgusunun ilk filmidir “High Noon”…

Tüm film boyunca nerdeyse bir şarkı kullanılması ve bu şarkının konuyu nerdeyse özetlemesi de ilginç bir detay. İzleyen birinin, film boyunca sıkça tekrar eden melodiyi unutması imkansız gibi.

Yalnız kalmak ve dost sandıkları tarafından yarı yolda bırakılmak üzerine mutlaka izlenmesi gereken bir film bu. Soundtrack’ini de dinletmeden konuyu kapatmayayım;

watch?v=QKLvKZ6nIiA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: