Hadi Aya Gidelim!

29 Ekim 2011

 

Le Voyage Dans La Lune

1902 / aya seyahat / ynt, görüntü ynt, senarist, baş oyuncu : georges melies / bilimkurgu, fantastik / 14 dk / fransa

Siyah beyaz olarak, sessiz sinema döneminde çekilmiş ilk fantastik, bilimkurgu filmidir “Aya Seyahat”. Animasyon ve özel efekt kullanılan ilk film olarak da sayabiliriz.

Orijinallerine bağlı kalınmadan, zamanının iki popüler romanından uyarlanmış: Jules Verne’in yazdığı Dünyadan Aya ve H. G. Wells’in yazdığı Aydaki İlk İnsanlar.

Gökbilimcilerin, bir fitil ile aya gidebileceklerini düşündüklerini kurula açıkladıkları sahne ile açılır film. Sonrasında bir itiraz olsa da kurul ikna edilir ve törenlerle aya seyahat başlar. 5 gökbilimci bir fitil ile yola çıkar. Fitil tam da ayın gözüne isabet ederek iniş yapar. Bir süre sonra yaşayan ve bir şemsiye darbesiyle toza dönüşen selenitlerle karşılaşırlar. Selenitler onları yakalayıp krallarına götürse de bir fırsat yaratarak kaçmayı başarırlar. Sonrasında fitillerini bulup dünyaya geri döner ve tabii yine törenlerle karşılanırlar.

Fantastik sinema üzerine bir çok film seyrettikten sonra bu film tabii bize komik geliyor. Ancak o yılları düşünürsek ne büyük bir hayalgücüne şahitlik ettiğimizi anlayabiliriz.

Ayın bir insan yüzü gibi gösterilmesi, fitilin tam da ayın gözüne iniş yapması, selenitlerin bir şemsiye darbesiyle toz olmaları, bir mağarada dev mantarların olması ve bir şemsiyenin mantara dönüşmesi, fitilin dünyaya bir ucurumdan bırakılarak dönmesi gibi hayal ötesi bir çok sahne sığdırılmış 14 dakikaya.

1902 yılında insanların hayal gücü ile o dönemin teknik koşulsuzluklarının birleşmesi ortaya hem çok komik hem de mucizevi bir eser çıkarmış.

Ayrıca bu filmle birlikte tarihin belki de ilk korsancılığı yaşanmış, kopyası yönetmenin bilgisi ve izni olmaksızın amerikaya götürülmüş ve gösterilmiş, büyük paralar kazandırmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: