Not Guilty

04 Eylül 2011

12 Angry Men

12 Öfkeli Adam / 1957 / ynt: sidney lumet / oyc: henry fonda, lee j. cobb, martin balsam / gerilim, drama / 93dk / abd

Bu tip kaliteli filmleri izlediğimde yeni dönem yapımların ne kadar zorlama olduğunu daha iyi anlıyorum. Bu seeple son dönemlerde izlemediğim ne kadar kült, klasik vb film varsa izlemeye çalışıyorum.

Filmin neredeyse tamamı jüri üyelerinin karar verdiği bir odada, yani tek mekanda geçiyor. 18 yaşında bir genç babasının katili olmak suçuyla yargılanmıştır. Mahkeme sonrasında jüri, sanığın suçlu olup olmamasıyla ilgili karar verecektir. Sunulan deliller ve ifadesine başvurulan tanıklar doğrultusunda suçlu olduğu çok sabit gibi görünse de tüm üyeler aynı fikirde değildir. Ancak 12 de 12 olarak tek fikirde mutabık kalmalıdırlar.

Film bu 12 adamın kişisel çekişmelerini, sosyal psikolojinin insan üzerindeki etkilerini, insanların inatlarının temelde ne kadar boş nedenlere dayandığını anlatıyor. Biz izleyenler de bu odaya dahil oluyor gibiyiz. Tartışılan her delilde kendi fikrimizi üretiyoruz.

Hukuk diliyle “makul şüphe- reasonable doubt” dan yola çıkılarak çekilen film 1957 yapımı olmasına rağmen halen sinema dünyasında gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden biri olarak değerlendiriliyor.

Filmin starı Henry Fonda olmakla birlikte diğer üyeleri canlandıran aktörler de en az onun kadar başarılı performans sergiliyor.  Özellikle en sinirli üye olarak akıllarda kalan Lee J. Cobb dikkat çekiyor. Jüri başkanını oynayan Martin Balsam da sonraki yıllarda cinayeti araştıran dedektif olarak benzer bir rol ile Psyco’da karşımıza çıkıyor.

1997 de TV için bir yeni çevrimi yapılmış olsa da asla 1957 yapımının önüne geçememiştir. Ayrıca ilk film sonradan tiyatroya da uyarlanmıştır. Agatha Christie’nin de filmi beğenmemiş olduğu gibi bir de gereksiz ek bilgiye ulaştım.

Reklamlar

4 Responses to “Not Guilty”

 1. fafatuka Says:

  en iyi filmler arasında yer aldığını bildiğim, ne zamandır merak ettiğim ama bir türlü üşengeçliğimi üzerimden atıp da izleme girişiminde bulunamadığım bir film 12 angry men. yazınız beni biraz kıpırdattı valla 🙂 belki bugün, bu akşam… inşallah izleyip yazınıza yorum olarak geri döneceğim 🙂

  • tersblog Says:

   sanki sıkıcı duragan bir film imajı yüzünden ben de izlememiştim bugune dek ama hata etmişim. çok iyi bir film. umarım izlemişsinizdir. yorumunuzu duymayı isterim dogrusu

 2. fafatuka Says:

  valla dedikleri kadar varmış 🙂 ben de çok beğendim filmi, senaryonun başrol olduğu filmleri çok severim zaten, bu film de hem senaryo hem oyunculukla ne mekansızlığını, ne görsel efekt yoksunluğunu, ne renksizliğini ne falanı filanı; yani günümüz filmlerinin izleyiciyi tavlamak için kullandığı unsurları aratıyor, ne de izleyeni sıkıyor. izleyeni tamamen kendiyle, kendi hikayesiyle tavlıyor 🙂

  teşekkür ederim, yazınızı okumasaydım kim bilir ne zaman izleyecektim filmi 🙂

  • tersblog Says:

   rica ederim, ne mutlu 🙂
   düşüncelerim çok paralel sizinle. hele sonlara dogru insanların gercek yüzleri görünmeye başladığında insan çok şaşırıyor.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: