Amadeus

17 Temmuz 2011

1984 / ynt: milos forman / oyc : f. murray abraham, tom hulce / dram, müzik / abd

“Amadeus”, gelmiş geçmiş en büyük bestekarlardan biri Mozart’ın hayatı üzerine yazılıp, sahnelenen bir tiyatro eserinden uyarlanmış…

Ancak filmin gerçeği yansıtmadığı söylenebilir. Ya da ne kadar kısmında gerçeklik payı olduğu tartışmalıdır.

1756-91 yılları arasında yaşamış ve bu 35 yıllık kısacık hayatına 656 eser sığdırmış Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatı ve dönemine ait bir çok bilgi olmakla birlikte hangilerinin ne kadar doğru olduğu tam olarak bilinemiyor.

Bir film olarak bakıldığında ise kusursuz demek yerinde bir tabir olacaktır. Kostümleri, mekanları ve özellikle de müzikleri ile bir şölen havası var filmde. Bu şölen tadının yanında görsel olarak da o kadar doyurucu ki her sahnenin bir tablo havasını taşıdığını söylemem gerekir.

Film, Mozart’ın Viyana’ya geldiği dönem ile başlar ve saray müzik direktörü Salieri ile arasındaki “kendisinin bilmediği” bir rekabeti aktarır. Bilmiyordur çünkü o, öncelikle sanatıyla tanınıyordur ancak neşeli ve marjinal tavırlarıyla da sevilir, dikkat çeker.  Hatta çevresiyle çok da ilgilenmediği gözlemlenebilir film boyunca. Diğer yandan Salieri ne kadar çalışırsa çalışsın onun gibi yaratıcı ve yetenekli olamıyordur.

Bir çok marjinal sanatçı gibi Mozart da sosyal gücünü kullanmamış, kazandığı parayı çarçur etmiştir. Eşinin kendisi üzerinde ağır etkisi vardır. Ya da en azından filmde böyle aktarılıyor.

Gerçek bir sanat eserinin tanımı da denebilir bu film için. Gerçek bir başyapıt. Döneminde kazandığı 8 oskarı herşeyiyle haketmiş.  

Özellikle Tom Hulce, Amadeus rolünde çok başarılı. Ancak sonrasında gariptir ki yok olmuş bir yetenek…

Demişler ki; insanlar ikiye ayrılır: Mozart sevenler ve Beethoven sevenler. Birinci gruba girenler neşeli, şakacı, ısıklı ve çocuksudur. İkinci gruptakiler ise ciddi, karanlık ve ağırdır. Ben tıpkı canoncu olduğum gibi, bu konuda da rengimi belli ediyor ve Mozart sevenlerden olduğumu zevkle ifade ediyorum 🙂

Son olarak filmde çok etkilendiğim filmden sahneler eklemek istiyorum. Hem bu filmde emeği geçenlere, hem de Wolfgang Amadeus Mozart’a teşekkürlerimle;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: