Münih

24 Mayıs 2011

2005 / orj: munich / ynt: steven spielberg / oyc: eric bana, geoffrey rush, daniel craig / dram, gerilim

Film, 1972 yılında Münih’te düzenlenen olimpiyatlar sırasında teröristlerin 17 İsrailli sporcuyu öldürmesinin ardından, İsrail devletinin gizli olarak bu katliamın organize edilmesinde adı geçen Filistinlileri öldürtmesini anlatıyor.

Temelde herkesin suçlu ya da kimsenin suçlu olmadığını anlatıyor bir bakıma. Mevcut bir savaşın taraflarını düşündüğümüzde kimsenin eli diğerinden temiz değil. Hatta bir oyun gibi. Sen bizden bir kişiyi mi öldürdün, ben sizden 2 kişiyi öldürürüm o halde gibi. İntikam alan taraflar sürekli yer değiştiriyor ve şiddet gitgide artıyor.

“vatan uğruna” canlar feda ediliyor. Oysaki vatanlar farklı olsa da insan hep aynı değil mi?

Bir kez daha savaşın anlamsızlığı gözümüzün önünde…

Özellikle filmin başlarında her ne kadar Mossad ajanı olsa da henüz katil olmamış kişilerin de bu işe nasıl bulaştıklarını zamanla o suikastçı kimliğine nasıl büründüklerini gözlemleyebiliyorsunuz.

Vengeance yani intikam isimli kitaptan uyarlanan filmin adı Münih olmuş. Aslında bunun sebebi de çok açık. Çünkü filmin geneline baktığınızda intikam değil, intikamın sonuçları anlatılıyor.

Avcının av haline dönüşmesi ise filmin en yakıcı noktası. Burda Eric Bana muhteşem oyunculuğuyla öne çıkıyor.

Ayrıca bir dönem filmi olarak  makyaj, kostüm ve mekanlar o kadar başarılı ki, o dönemin filmlerinde görmeye çok alıştığımız oyuncuları aradı gözlerim. Örneğin Dustin Hoffman…

Katliam sahnesinin filmin kritik noktalarında devreye girmesi ve en sonunda hem filmin hem de katliamın detaylarının öğreniliyor olması da ayrı bir yönetmenlik dehası.

Filmin konusunu ilk okudugumda yönetmeni sebebiyle acitasyon ve hatta sömürü olacağını düşünmüştüm. Açıkçası yanıldığımı belirtmeliyim.

157 dakika olmasına rağmen ilgiyle izliyor ve sonrasında da hemen internette olayın detaylarına ilişkin haberler arıyorsunuz. Kesinlikle izlemeye değer…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: