American Psycho

11 Mayıs 2011

2000 / tr: amerikan sapığı / ynt: mary harron / oyc: christian bale / suç, drama / abd, kanada

Breat Easton Elis’in aynı adlı romanından uyarlanan film 80 li yıllarda Wall Street’te ortaya çıkan çok zengin kişilerin hayatlarının boşluğu üzerine yazılmış aslında.

Onlardan biri olan Patrick Bateman’ın hiçbir duygusu yoktur, ya da onu hiçbir şey tatmin etmez “öldürmek” haricinde. Konu onun ve çevresinin üzerinden devam eder. Tüketim toplumunun, ya da marka çılgınlığının ya da daha da net bir ifadeyle herşeyi “para” olan insanlığın düştüğü durumlar trajikomik şekilde anlatılır. Ancak Bateman’ın yaptıkları komik değil, insanlık dışıdır. Bir çok kişiyi hunharca öldürür. Hepsinden zevk alır. Bunun yanlış olduğunu bilir ancak kendisini durduramaz. Polislerin onu yakalamadığına hayret eder. İtiraf edip kurtulmak ister ancak para insanların gözünü öyle bir boyamıştır ki söylese dahi inandıramaz kendisine.

Üstüne basa basa belirtmek gerekir, bu rolü Christian Bale o kadar iyi oynmış ki diğer tüm argümanlar nerdeyse filmden silinmiş.

Film, genel olarak çok etkileyici olmakla birlikte hem pornografik, hem de aşırı derecede şiddet sahneleri içeriyor. Sürekli kan ve acımazslık hakim. Zengin insanlar fakirleri insan yerine koymamakla kalmayıp onlarla dalga geçiyorlar. İlişkiler gerçekliklerini ya da insanlar onları insan yapan özelliklerini yitirmiş.

Sonlara doğru bazı sahnelerde kopmalar olsa da ben filmi çok başarılı buldum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: