Çoğunluk

07 Mayıs 2011

2010 / ynt: seren yüce / oyc: bartu küçükçağlayan, settar tanrıöğen, esme madra / dram / türkiye / 104 dk

“Çoğunluk” ayrımcılık üzerine odaklanmış güzel bir film. Sadece Kürt-Türk değil üstelik, zengin-fakir, kentli-köylü, kadın-erkek gibi birçok başka ayrıma da değinmiş.

Ruhunu ve insani değerlerinin birçoğunu yitirmiş bir babanın çocuğu  olarak büyüyen Mertkan’ın çevresinde gelişiyor olaylar. Para derdi ya da gelecek kaygısı hiç olmamış. Hep kollanmış, patronun oğlu olmuş. Ancak bir gün hiç bilmediği sorunlarla boğuşan bir kızla kesişiyor yolları. Bu kız bir büfede garson, sosyoloji okuyor, vanlı, tek başına İstanbul’da yaşam mücadelesi veriyor.

Biraz garip bir ilişki başlıyor aralarında. Ne tam aşk ne cinsellik, ne de tutku denebilir. İşte bu çerçevede devam ediyor film. Mertkan’ın ailesi ve çevresi kızı istemiyor, o da çok direnmeden bu ilişkiyi sonlandırıyor.

Aslında Mertkan’ı biraz “yabancı” gibi tanımlayabiliriz. Pek aldırış etmiyor olayların gidişatına. Karnı tok olsun, kollansın geri boş gibi görünüyor. İçerilerde bir yerlerde isyan güdüsü olsa da paranın sıcaklığından vazgeçemiyor. Zaten böyle bir seçeneğinin olduğunun da farkında bile değil aslında.

Filmin genelinde durağan planlar hakim. Bu da karakterlerin ruhsuzluğunu ve birbirlerine umursamazlığını anlatıyor aslında. Herkes bükemediği eli öpüyor, ama bükebiliyorsa da vay haline o elin.

Bir başka İstanbul silüeti de diyebiliriz. Kendinden güçsüzse acıma, güçlüyse el pençe divan dur. İzledikçe utanıyor, böylelerine hırslanıyor insan. Altında koca bir jip ama karısının yüzüne bakmayan bir adam. Sevdiği kızın ardından “çaktım, sonra da bastım tekmeyi” diyen, odasında ise aynı kız için ağlayan bir genç. Askerlikten komandoluktan dem vuran, ama gayliğini gizleyen ya da gizleyemeyen bir başkası. “Şerefi için yaşayıp” her türlü şerefsizliği yapma potansiyeline sahip olan insanlar. İkiyüzlülüğün bu kadar aramızda olması…

Her oyuncu işini layıkıyla yapmış, tebrik etmek lazım. Belki senaryo biraz renklenebilseydi daha çok kişiye ulaşırdı film diye düşünüyorum.

En zayıf noktası da alttan alttan fb reklamının yapılması. Hiç gerek yoktu. Bu tarafını hariç tutarsak uzun zamandır izlediğim en iyi yerli yapım…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: