El Laberinto Del Fauno

03 Mayıs 2011

2006 / tr: pan’ın labirenti / ynt: guillermo del toro / oyc: ivana baquero, maribel verdu, sergi lopez / dram, fantastik / 105 dk / abd, isp, meksika

Film, temelde iki konu üzerinden ilerliyor. İlki hikayenin fantastik tarafı; Küçük, tatlı bir kız çocuğu olan Ofelia’nın yeni taşındığı evlerinin bahçesinde bulduğu labirent maceraları üzerine. Diğeri ise zalim üvey babasının, içsavaşın sona ermiş olmasına rağmen dağlarda varlığını sürdüren çeteler ile savaşını anlatıyor. Ancak iki hikaye bazen birbirinin içine geçmiş gibi görünse de aslında ayrı ayrı ilerliyor. İlk hikaye renkli bir hayal gücünün yarattığı maceralarla giderken, diğeri en acımasız sahneleri barındırıyor.

Her ne kadar film fantastik olarak anılsa da çok ciddi bir drama şahit oluyoruz. Bu özellik de filmin diğer Del Toro filmlerinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor bizlere. Aksiyon yok denecek kadar az olmakla birlikte özellikle çatışma sahneleri oldukça sert geçiyor. İnsan bu filmi seyretmeden önce işkence, kan ve acıya hazırlıklı olmalı.

Vizyonda olduğu yıl 6 dalda oscara aday gösterilmiş olması ve üç de oscar kazanması zaten filmin başarısı hakkında gerekli mesajı veriyor. Üstelik bu tarz filmler için kısa olan 105 dk gibi bir süre içinde.

Özetle; “Pan’ın Labirenti” hayallerin, arzuların güzel olduğu bir dünyada gerçeklerin acı olduğunu anlatıyor…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: