The Wrestler

21 Nisan 2011

2008 / tr: şampiyon / ynt: darren aronofsky / oyc: mickey rourke, marisa tomei / dram

Tamamen klişe bir konudan yola çıkılarak, yönetmen farkıyla başyapıt nasıl elde edilir dersi de denebilir “The Wrestler” için.

Amerikan Güreşini oldum bittim sevmeyen biri olarak bu filme hep önyargı ile yaklaşmıştım. Seyredince anladım ki aslında filmin güreşle ilgisi yok, söz konusu olan bir insanın yaşamı. O yaşama neleri kattığı…

Aslında bir gösteri türü Amerikan Güreşi. Her ne kadar spor gibi görünse ve bu işi yapanlar ciddi eforlar sarfetseler de temelinde bir şov.

İşte bu şova yıllarını vermiş yaşlı bir güreşçi var ekranda. Artık eski gücü, kuvveti yok. Yaşadığını hissettiği tek yer olan ringler artık onu değerli bulmuyor.

O da tutkusunu bir yana bırakıp hayatı bir yerlerinden tutmaya çalışıyor ama bu hiç kolay değil. Sorunlu bir ilişkisi olan kızına yöneliyor. Hatalarını tamir etmeye çalışıyor. Öncelikle içsel bir değişim gerektiriyor bu ve bir süre sonra bakıyor ki artık yapabileceği bir şey yok. Herşey çoktan olmuş bitmiş.

Mickey Rourke belki de biraz kendini oynadığı için bu kadar başarılı filmde. Eski şaşalı günlerini geride bırakmış bir sanatçı o da bir bakıma.

Diğer başrol oyunusu Marisa Tomei de orta yaşlı, artık popülaritesini yitirmiş bir striptizciyi canlandırıyor. O da aslında bir gösteri işinde. Ama o biraz daha akıllıca davranarak mesleğinin getirdiği kimlikten sıyırmış kendisini ve hayatını.

Bu öyle bir film ki, bir güreşçi ile bir striptizcinin dünyasına ayna tutulsa da konu çok tanıdık, bilindik ve hatta içimizden. Filmi acıyla seyrederken, bittiğinde de şöyle bir yutkunup kalakalıyor insan!

Bize diyor ki, iyi yaşa, değerlerini kaybetme sonra kazanmak çok zor. Yaşlandığında elinde kalacaklar çok önemli. Mutluluk veya huzura giden bir yol var ama kaçırırsan, kaybedersen dönmek çok zor. Seni mutlu ettiğine inandığın tek tutkun, seni, o bilindik karanlık sona “yalnız ve çaresiz” götürebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: