The Last Temptation of Christ

16 Nisan 2011

1988 / tr: günaha son çağrı / ynt: martin scorsese / oyc: willem dafoe, harvey keitel, barbara hershey / drama

Sinemanın en tepki çeken filmlerinden birisi “The Last Temptation of Christ”

Bunun sebebi Hz. İsa’nın, korkularını ve tereddütlerini beyaz perdeye taşımış olması. İzlediğimiz peygamber, tıpkı bizler gibi kendi içinde çelişkiler yaşayan biri. O, seçilmiş kişi olmanın ağırlığı altında zaman zaman ezilen, bunun sebebini araştıran ve bu araştırma sonucunda yoldan çıkma ihtimali varolan bir insan aynı zamanda. Hepimiz gibi iyi ve doğru yolda ilerlemek isterken, şeytanın aldatmacalarına kanabilen hatta.

Tepkilerin diğer nedeni de Hz İsa’yı çıplak görüyor olmamız. Özellikle de sevişme sahnesi sebebiyle zamanında yer yerinden oynamış…

Hristiyanlık dünyası İncil’de anlatılanlardan farklı olması, peygamberi küçük düşürücü ve hatta aşağılayıcı olması sebepleri ile büyük tepki göstermiş. Müslümanlık aleminin bir kısmı da peygambere saygısızlık olarak görüp protesto etmiş. Hatta Türkiye’de 8. İstanbul Film Festivalinde gösterimden dakikalar önce molotof kokteyli atılmış Moda Sinemasının gişesine. Emek sinemasına da bir çok tehdit telefonu gelmiş.

1951 yılında Nikos Kazantzakis’in yazdığı kitaptan uyarlanan filmin kitabı da zamanında çok tepki görmüş ve aynı yıl Roma Katolik Kilisesi tarafından yasaklılar listesine alınmış. Kazantzakis de aforoz edilmiş.

Filmin kurgusunu çok başarılı bulduğumu söyleyemem. Bazı olaylarda oraya nasıl gelindiğini anlatamıyor. Konuya hakim olmadığımdan anlam bulanıklığı yaşamış olabileceğimi de düşünüyorum. Mutlaka İncili ya da hristiyanlığın doğuşunu bilenler için anlamı daha açıktır.

Bir de film daha başlarken duyduğum müzikle içimde bir şeylerin acıdığını hissettim. Hangi filmden hatırladığımı çıkaramadım ilk başlarda. Sonra internetten araştırdığımda aynı müziğin körfez savaşı sırasında televizyonlarımızda verilen bomba görüntülerinin fonu olduğunu öğrendim. Bilinçaltımda bir yerlerde kalmış o korkunç sahnelerin karanlık sesi. Mutlaka siz de hatırlayacaksınız; Peter Gabriel – The Feeling Begins;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: