Painted Veil

16 Nisan 2011

2006 / tr: duvak / ynt: john curran / oyc: edward norton, naomi watts / drama

Filmi izledikten sonra neden “Duvak” diye düşünüyor insan. Biraz araştırınca burada Painted Veil’in “örtü / maske ” anlamlarında kullanıldığını öğrendim. İhanet sonrasında evli bir çiftin birbirlerinden uzaklaşması, hatta yabancılaşmaları var ekranda. Zamanla birbirlerini yeniden tanımalarını, hatta kişiliklerinin zayıf noktalarının güçlenmesini izliyoruz.

Aynı isimli romandan uyarlanan film 1900’lü yılların başlarında Çin’de geçiyor. Atmosferi ve müziği ile içine alıyor bizleri. Muhteşem manzalaralar var, yeşilin her tonu nerdeyse.

Film huzursuz bir tepkiyle izletiyor kendisini. Ortada bir aldatılma var. İhanet eden ve edilen tarafları ayrı ayrı irdeleme fırsatı buluyorsunuz. Bazen birine acıyor, bazen aynı kişiye kızıyorsunuz. İnsan karakterinin gelişimini ya da değişimini anlatışı ile çok başarılı film. Tabii oyuncuların da bu histe payı büyük.

Öte yandan klişeleri barındırdığını da söylemek yanlış olmaz. Konusunda ya da ilerleyişinde çok şaşırtan ya da etkileyen bir şey olmuyor. Sürprizleri yok da diyebiliriz. Ortalama bir duygu yoğunluğunda seyredip bitiriyorsunuz filmi. Umut edilenin biraz altında yani…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: