Buried – Toprak Altında

04 Nisan 2011

2010 / ynt: rodrigo cortes / oyc: ryan reynolds / gerilim

Irak’ta kamyon şöförü olarak çalışan Paul Conroy uyandığında bir tabutta olduğunu anlar. Son hatırladığı şey kimliğini bilmediği kişiler tarafından konvoylarına bir saldırı olduğudur. Tabutun içini biraz araştırdığında cep telefonu, çakmak gibi bir takım aletler bulur. Bundan sonraki süreçte elinde olan imkanlarla bu “sıkıntılı durumdan” kurtulmaya çalışacaktır.

Alabildiğine klostrofobik ve karanlık bir film “Buried”. 95 dakika boyunca kahraman nasıl bir tabutun içindeyse, siz de kendinizi o tabutta hissediyorsunuz. Genelinde karanlık ve hatta hiç ışıksız, sadece nefes seslerinden oluşan planlar var.

İçinizi sıkıyor, darlanıyorsunuz. Hadi bitsin artık, kurtarılsın diye dertleniyorsunuz. Ama devam ediyor, aynı karamsarlıkta, aynı umutsuzlukta…

Filmi İspanyol bir yönetmenin çekmesi garip geldi biraz bana. Koskoca bir gişe filmi çıkmış. Malzemeler; bir tabut ve sürekli elimizin altında olan bir kaç eşya…

Sırf bir tabutta çekilen film nasıl olur diye merak etmiştim, öğrendim. Gerilmekten çok sıkıldığımı söyleyebilirim. Filmden ya da konudan sıkılmadım, ortamdan, olaylardan. Kalbim darlandı, hadi bitsin diye. Doğruyu söylemek gerekirse bu da filmin başarılı olduğunu gösteriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: