Çavdar Tarlasında Çocuklar

03 Nisan 2011

yazar : j. d. salinger / orj adı: the catcher in the rye / yayınevi : yky / ilk basım : 1945

Sorunlu bir ergenin mızıldamaları gibi gelse de aslında duygusal olarak çok yoğun bir kitap “Çavdar Tarlasında Çocuklar” Tahminimce modern klasiklerden sayılan kitapların başını çekmesi bu sebeptendir.

Holden isimli karakterimiz kendi ağzından başına gelenleri anlatıyor kitap boyunca. Hepi topu 2-3 gününü beraber yaşıyoruz anlattıklarıyla. Mevcutta var olan olayları detaylandırırken geçmiş yaşamındaki travmaları da dinliyoruz.

Anlatılan olayları kendi hayatımızda ya da çevremizde gördüğümüz travmalarla özdeşleştiriyoruz. Sebeplerini araştırıyor ya da buluyoruz bir anlamda. Özünde olayların nedenlerini düşünebilen biriysek işte bu kitap bizi düşünmeye biraz daha itiyor.

Akıcı ve samimi bir dille yazılmış. Zaman zaman kendinizi Holden’in yerinde hissedebiliyorsunuz. Bu da hikayeye daha da sıcak yaklaşmanızı sağlıyor. Bazen de onun öğretmeni, arkadaşı ya da kızkardeşi olup onu anlamayabiliyorsunuz.

En beğendiğim taraflarında biri de Holden’in okuyucuya doğrudan hitap etmesi, zaman zaman şakalar yapması ve hatta bazen de kızması, yargılaması oldu.

Yukarıdaki fotoğraf Salinger’e ait ve bir rivayete göre ilk kitabında anlattığı Holden kendisi. Kitabı okuduktan sonra yukarıdaki pozu daha iyi anladığımı söyleyebilirim…

Kitaptan birkaç alıntı;

“Tüm asların bulunduğu takımdaysan, oyun o zaman, tamam; kabul ederim. Ya öteki takımdaysan, as oyuncu filan yoksa, oyunla ilgisi kalır mı bunun?”

“İnsanlar bazen, bir şeyin tümüyle doğru olduğunu sanırlar.”

“Düzelirim. Yalnızca, bir dönemden geçiyorum. Herkes böyle dönemlerden geçer, değil mi?”

30.03.2011

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: