Mahpeyker Kösem Sultan

22 Ekim 2010

* Hiç gidesim yoktu aslında bu filme de işte bazen öyle olur ya, öyle oldu…

* Adından da anlaşılacağı üzerine film, 17. Yüzyılda yaşamış ünlü Kösem Sultan’ı konu alıyor. Onun hayatından kesitlerle hem o dönemde ki Osmanlı İmparatorluğu’na hem de saray halkının yaşantısına konuk oluyoruz.

* Mahpeyker Kösem Sultan henüz çocuk denecek yaşlarda Sultan Ahmet’in dikkatini çeker ve nikahlı eşi olma şerefine erişir. Ancak sultanın annesi ve özellikle de anneannesi Safiye Sultan’ın entrikalarından kurtulamadığı için uzun süre haremde cehennem hayatı yaşar. Ancak gün gelir sultana şehzadeler bağışlar ve Kadınefendi olur.

Padişah kocasının erken ölümü ile oğlu daha çok küçük yaşlarda tahta çıkacak ve annesi olarak ona da imparatorluğu yönetme görevi düşecektir. Zaman geçip iktidar el değiştirdiğinde güç dengeleri değişecek ve onun sonu da kendi kazdığı entrikaların sonucunda gelecektir.

* Öncelikle tüm emeği geçenleri tebrik ederim. Cesaretle denemişler ve bir yapıt ortaya çıkarmışlar.

* Sadece sanat yönetimi, kostüm ve dekorlardan bahsedersek film için başarılı diyebilirdik. Maalesef bu büyük prodüksiyon kısır bir senaryoya kurban gitmiş. Neden sonuç ilişkilerinin olmadığı bir yapı çıkmış ortaya. Kösem’in gelişimini göremiyorsunuz. Filmin başlarında çok sevdiğiniz o masum kız filmin sonunda bir canavara dönüşüyor.  Tam sinemadan nefret ederek çıkacakken sonsöz ile aslında ne kadar da iyi yürekli bir kadın olduğunu görüyorsunuz. Biraz muammalı değil mi?

* Entrika sahneleri de olmamış. Bu uebeple diyorum ki senarist bir kadın olmalıydı ki o entrika sahnelerini layıkıyla hissedebilelim.

* En hararetli dövüşme sahnesinin dakikalarca slow motion da devam etmesinin veya gerekli gereksiz her sahneye bir müzik kondurulmasının sebebini de anlamak imkansız.

* Her şeye rağmen sinemamız açısından umut verdi bu film bana. Neden olmasın belki çok yakında şöyle gümbür gümbür bir Osmanlı filmi izleme şansını yakalarız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: