Mediterrano – Akdeniz

10 Temmuz 2010

II. Dünya Savaşı’nda küçük bir İtalyan Birliği’nin, Yunanistan’ın Mighisti Adası’nı gözlemlemek göreviyle yolculuğu ile başlıyor Mediterrano.

Savaşın tam ortasında olan bu sıradanlıktan uzak askerler, yaşamlarındaki kargaşaya çok uzak bir yer olan o küçücük adada aslında bir iç yolculuğa da çıkıyorlar.

Dünyanın tüm debdebelerinin ne kadarının insanın gerçek hayatı ile ilgili olduğunu sorguluyor ve kaçışın sonunun hayra alamet olduğunu gözlemletiyor film.

Akdeniz’in büyülü suları, mavi boyalı kapılarıyla beyaz evleri ve sıcacık insanları bekliyor sizi bu güzel filmde. Savaşların anlamsızlığını, dünyanın aslında ne kadar güzel ve yaşamın ne kadar çekici olduğunu. Huzuru bulmanın o kadar da zor olmadığını.

Akdeniz’in kıyısında olan bu insanları gördüğünüzde Ege’ye yaptığınız yolculuklardaki yüzleri sıcaklığı görür gibi oluyorsunuz.

1992 yılında En İyi Yabancı Film Oscar’ını alan Mediterrano sımsıcak bir komedi filmi olmasının yanında insan doğasının temel ihtiyaçlarına da ayna tutmuş. Güzelim deniz manzaraları ve Akdeniz-Ege tınılarıyla da süslenmiş. Aşağıdaki linke tıklayarak o çok tanıdık ezgiye ulaşabilirsiniz.

http://fizy.com/#s/1kgqs6

Filmden bir alıntı : “Bir aile kurabilecek ya da kaçıp dünyada kaybolabilecek yaşlarımızdaydık” – Sanırım bazılarımız için bu sorunun cevabı hiç bulunamayacak…

Ters notu: 4 üzerinden 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: