Up up in the air air

25 Haziran 2010

Filme başlamadan önce bilmelisiniz ki muhteşem müziklerin eşliğinde bir görsel şölen sizi bekliyor. Hayır muhteşem manzaralar değil kast ettiğim. Film bittiğinde Amerika’da yolculuk etmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Bunun sebebi her inişten önce gidilen eyaletin/havaalanının havadan görüntüsü ile birlikte isminin ekrandan geçiyor olması.

Müzikleri de ayrı bir değer Up In The Air’in. Öyle bir değer ki bu film bittiginde kopamayıp internetten araştırma yaparken buluyorsunuz kendinizi 🙂

Filmin dokunduğu ya da anlatmaya çalıştığı aslında üç net konu var.

Bunlardan ilki teknolojinin hayatımıza girişiyle unuttuğumuz insani değerlerimiz. İkincisi günümüz yalnız insanına aydınlığa erişerek yanlış yolda olduğunun gösterilmesi. Üçüncüsü de hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı.

Bu üç mesajı da çok yalın bir dille anlatmış Up In The Air.  Başarılı ve övgüyü hak eden bir yapım. Biraz Crazy Heart tadı aldım ben bu filmden. Ya da kendi içimde yeni bir tür yarattım da diyebilirim. Crazy Heart Tipi film diyorum bunlara.

Açıklamak gerekirse; günümüzde geçiyor. Duyguları çok tanıdık. Bu tip filmlerde tutunma görüyorsunuz. Ya da gelen çağrıları doğru değerlendirip “tutunma çabaları”. Eski film kahramanlarının boşvermişliğinin ötesine geçen yapımlar. Ötesine geçmelerinin sebebi de aslında insanlığın da artık eskisi gibi kendisini brakmayışı.

Bu böyle bir film. Keyfiyle yani müzik ve görselliği ile sizi üst sınırlarda gezdirirken finalinde yaşattığı sürprizlerle en dibe çekiyor. Umutsuzluğu körükler gibi görünürken aslında olayların akışı karşısında iyi niyet ve isteklerin de çaresizliğini belirtiyor.

Clooney rolünü o kadar iyi oynuyor ki hayatını yaşayış ritüeline sizi de çekmeyi başarıyor. Hemen bir valiz hazırlayıp yola çıkası geliyor insanın. Nereye mi, bilmiyorum ki o da bilmiyor 🙂

en muhteşem an : Final sahnesi kesinlikle, o bakış….

tersnotu: 4 üzerinde 3,5 🙂

dinleyelim lütfen : http://fizy.com/s/1ahdmh#s/10doah

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: