Shanghai Express

19 Mayıs 2010

Gelmiş geçmiş en büyük aktristlerden biri olarak tanımlanan Marlene Dietrich’in başrolde oynadığı film aslında bir yol hikayesi.

1931’de, iç savaşın hüküm sürdüğü Çin’de geçiyor hikaye. Pekin’den Şangay’a gitmekte olan Şangay Ekspresi, yolculuğu sırasında çeşitli engellemelere maruz kalacaktır. Bir çok değişik memleketten ve sınıftan insan barındıran 1. sınıf yolcularına çevirilir kamera. Ancak arka fonda olan karmaşa da aynı güzellikle anlatılmaktadır. Gizliden gizliye devam eden bir aşk vardır bir de. Birbirini yitirmiş 2 sevgili, dönüş çabasının dahi artık işe yaramayacağını düşünmektedir.

Karakter yorumları ve çekimleriyle film ders niteliğinde aslında. Sakin hatta durgun görüntüsünün ardında yaşanan karmaşayı huzurlu bir dille anlatırken çözümün basitliği de şaşırtıcı.

O yıllarda sigaranın zararları henüz keşfedilmediğinden olsa gerek filmde inanılmaz boyutlarda bir sigara tüketimi mevcut.

1932 yılında En İyi Görüntü Ödülü’ne layık görülmüş film. Sırf Marlene Dietrich’in muhteşem kadınlığını ya da seksapelini kullanışı için dahi izlenebilir.

You do something to me – marlene dietrich anısına;  http://fizy.com/s/1cco8j#s/1532qy

tersnotu 4 üzerinden 4

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: