Alis’le Harikalar Diyarında…

07 Mart 2010

Alis Harikalar Diyarında’nın benim okuduğum ilk hikaye kitabı olması sebebiyle kalbimde hep özel bir yeri olmuştur. Yaşamımı renklendiren 2 olguya yani ‘fantastik dünya’ ve ‘kitap okuma alışkanlığı’na girişimdir bir anlamda. Bu yüzden filminin çekildiğini ve hem de Tim Burton tarafından yönetildiğini öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım. Eh üzerine Johnny Depp ve Helena Bonham Carter da eklenince vizyona girdiği ilk gün gitmek kaçınılmazdı.

Filmi 3D ve Türkçe dublajlı seyrettim. İlk 3D deneyimim olduğunu da belirtmeliyim. İlk ve muhteşem bir deneyim.

Hikayeden benim hatırladığım Alis 8-9 yaşlarındaydı. Filmde Alis’i 20’sine yakın bir genç kız olarak görüyoruz. Hayalperest ve maceracı bir ruh taşıyan Alis sadece kendisinin görebildiği, elbise giymiş bir beyaz tavşanı bahçede takip etmeye başlar. Farkında olmadan bir deliğin içine düşer ve o delik Alis’i büyülü bir dünyaya götürür.

Bu dünyada kötülük yani Kırmızı Kraliçe hüküm sürmekte ve hem insanlara hem de hayvanlara çeşitli işkenceler yapılmaktadır. İyilik tarafında ise Beyaz Kraliçe sükunetle muhteşem günün gelmesini ve kahramanı sayesinde yeniden dünyaya mutluluğun gelmesini beklemektedir.

Film, iyilik ve kötülüğün daimi savaşına ayna tutan fantastik yapımlardan bir tanesi aslında Tim Burton’un hayalgücünden Harikalar Diyarı’na bakmak da biz izleyenler için büyük keyif. Yaratılan dünya, renkler, konuşan hayvanlar derken bir de 3D seyredince o büyünün biraz da kendisine bulaştığını hissetmemek imkansız.

Şapkacı olarak ‘iyi tarafın’ en büyük destekçilerinden birine hayat veren Johnny Depp‘in her ne kadar bazı hareketleri bana Jack Sparrow’u hatırlatmış olsa da yine de çok başarılı idi. Oyunculuğu ile öne çıkan diğer isim de Helena Bonham Carter.

Görüntüler ve efektler konusunda o kadar başarılı ki ‘film bitmesin, daha bitmesin lutfen’ diye aklından düşünceler geçiyor insanın.

3D olmasından kaynaklı olarak tek bir sorun var o da gözlüklerin fazlasıyla agır olup, burnunuzu acıtması 🙂

İddialı bir fantastik olmasıyla birlikte; hikayesi, görüntüleri ve tabii oyuncuları ile öne çıkan film, hem fantastik severler hem de şöyle mesajlı bir aile filmi arayanlar için birebir.

Neydi peki mesajı derseniz hepimizin çok iyi bildiği bir konu aslında. “Eninde sonunda iyilik kazanır, kötülük kaybeder.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: