Sherlock Holmes

18 Ocak 2010

bu filmle ilgili olarak büyük umutlarım vardı da, bu kadarını beklemiyordum gercekten.

en klasik dedektiflik hikayesini bu denli büyüleyici bir şölene ancak guy ritchie çevirebilirdi sanırım. tüm filmlerinden aşina olduğumuz hareketli planları ve kamera açılarıyla ilk sahneden itibaren başlıyor büyü. tek bir karesini dahi kaçırmamak için daha da dikkatli bakıyor insan.

kısacık da olsa sherlock holmes’ten bahsetmek istiyorum;

sir arthur conan doyle tarafından oluşturulan hayali dedektif polisiye edebiyatın en önemli kahramanlarından biridir. hikayeye göre 1854’te, londra’da doğmuştur. olayları gözlem yoluyla çözerken tümdengelim yöntemini kullanır. dr. watson nerdeyse tek yardımcısı, yoldaşıdır. okur için de watson çok önemlidir çünkü onun soruları sayesinde olayı çözebilirler.

holmes o döneme göre oldukça değişik bir kişiliktir. morfin ve kokain kullanır, çok iyi keman çalar ve usta bir eskrimcidir.

 

hikayelerine aşina olanların film ile eminim ilk çelişecekleri nokta anlatılan holmes ve dr watson’ın fiziki özellikleri ile filmdekilerin çok farklı olması. kitaplardakinden farklı olarak iki erkek de çekici ve hatta yakışıklı.

 

sonra bir de klasik sherlock holmes hikayelerinde olan o gri gökyüzülü, gerilimli londra havası da yok filmde. evet gökyüzü yine gri ama bir gerilim yok. keyifli bir maceraya tanıklık ettiğini hissediyorsun ve sanki izlediğin sürece de eğlenceye ortak oluyorsun. öyle kamera açıları varki nerdeyse 3D denebilir. mekan ve kostümler için yorum yapmak dahi çok gereksiz. tek kelimeyle muhteşem.

film özünde iyi ile kötü savaşının bir başka raundu aslında. sonunda da iyi kazanıyor, kötü kaybediyor. ama geride muhteşem bir tat bırakıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: