Harry Potter: The Half-Blood Prince

17 Aralık 2009

harry potter serisinin sondan bir önceki filmi; the half-blood prince… seriyi 2 kez okumuş biri olarak maalesef aynı tadı filmlerinde bulamayanlardanım bende. bu sebeple harry potter filmlerini sinemadan degil dvd’den takip ediyorum.

okuyanlar bilirler serinin bu kitabı karanlık ve gerilim doludur. ancak filmde bu mecazi karanlığı biraz abartmışlar gibi geldi bana. bazı sahneler o kadar “gerçekten” karanlık ki detayları seçemiyorsunuz. seçmek için dikkatinizi görsele verdiğinizde de filmden biraz kopuluyor sanki.

ışık demişken dumbledore ve potter’ın mağara sahnesi sanıyorum özellikle siyah beyaz çekilmiş. bu detayı çok manidar buldum.
genel olarak kitapta ergenlik sancıları çeken harry’nin bu ruh haline filmde pek fazla değinilmemiş. bu bende biraz hayal kırıklığı yarattı. çünkü biz okurlar olarak harry’nin bu depresif modundan bazen sıkılmış olsak da onu anlayışla karşılamış ve hatta daha da çok sevmiştik.

ölüm yiyenlerin siyah bir dumanla gelip gitmeleri, dumanın hareketleri, gelişi-gidişi bana lost’un ünlü black smoke’unu hatırlattı. sanki biraz esinlenilmiş…

“ruh hastası manyak kadın” rolleri ile öne çıkan helena bonham carter, bellatrix karakterine yine karanlık ve çekici bir ruh vermeye devam etmiş. oyunculuğu ile diğer karakterlerin çok önüne geçiyor.

seriyi takip edenler bilirler, en büyük muammalardan biri çocukların filmden erken büyümeleri-boy atmaları idi. Sorunu bu filmde bariz çözmüş ve film hilesine başvurmuşlar. Gerçek hayatta çok uzun olan çocuklar filmde sihirli bir el değmişcesine kısaltılmışlar ve bazı sahnelerde maalesef çok belli oluyor.

yine de hem film hem de bir uyarlama senaryo olarak ben beğendim half-blood prince’ı.
son söz olarak da serinin son filmi olacak deathly hallows-ölüm yadigarları’nın 2 bölüm halinde çekileceğini, 2010 ve 2011 olmak üzere koskoca 2 yıla yayılacağı haberini ileteyim…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: